PARK YAŞAM OFFICE MAVİŞEHİR 'DEKİ YENİ ADRESİMİZE TAŞINDIK..    
 
Yeniliklerden haberdar olmak için mailinizi bırakın.

 

  
 

Makaleler

»   Bebeğin İlk Günü
İlk saatlerin koşuşturması ve heyecanı geçtikten sonra artık herkes biraz rahatlayıp sakinleşmelidir. Anne bebeğini kucağına alıp doya doya sevebilir. Bu beklediğiniz büyük gün aynı zamanda bu günün keyfini sürebilirsiniz.

»   Bebeğimizi yakından tanıyalım

Normal bebekler 38-42 haftalık bir gebelik süresinin sonunda 2500 ile 4500 gr. Ağırlık ve 45 ile 55 cm boyunda doğarlar. Boy ve ağırlık anne baba boyları gibi kalıtsal özelliklere, gebelik süresi, anne karnındaki gelişimi gibi bir çok faktörlerle etkileşmektedir.


»   AŞILARIN ÖNEMİ

Aşılar tıbbın en önemli konularının başında gelmektedir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aşılama tıp biliminin insan sağlığına yaptığı en önemli katkıdır. Kötü ve amansız hastalıklar için en önemli umudumuz bu hastalıklara bir an önce aşısının bulunması şeklindedir.


»   BESLENMENİN GENEL İLKELERİ

Bir çocuk doktoru olarak anne babalardan duyduğum en önemli yakınma çocuklarının beslenmesi ya da beslenememesi ile ilişkilidir. Gerçekte bu nokta şu üç yakınma ön plana çıkar.


»   ALLERJİ ve ALLERJEN NEDİR

Modern hayat tarzı ile birilikte alerjik hastalıkların sıklığında belirgin artış olmuştur. Çocuk hastalıklarının önemli bir bölümünü oluşturur. Cilt, göz, burun, akciğerler, barsaklar gibi birçok organı tutabilir. Basit bir kızarıklıktan, anaflaksi dediğimiz hayatı tehdit eden ciddi şok tablosuna kadar geniş bir seyir gösterir.


»   EMZİRME ya da EMZİREMEME KABUSU
Gebelikte 9 ay geçti, özlemle bebeği bekliyorsunuz, artık doğdu her şey çok güzel, anne ve bebek odaya alındı, tebrikler falan…..
Sıra emzirmeye geldi;

»   İNFANTİL KOLİK NEDİR?

Halk arasındaki ismi ile “GAZ SANCISI”, ‘‘BEBEK KOLİĞİ’’, ‘‘ÜÇ AY KOLİĞİ’’ diye bildiğimiz bu durum sadece bebeklerin gazını yeterince çıkaramamasına bağlı bir rahatsızlık değildir. Tıbbın muammalarından biridir. Gerçekten üzerinde çok çalışılmasına rağmen tam olarak nedenleri açıklanamamıştır. Ancak kolik hakkında birçok yeni bilgiye ulaşılmıştır.


»   GENEL OLARAK ALLERJİ EĞİLİMİNİ AZALTABİLİRMİYİZ?

En başta anne sütü almak; anne sütü içerdiği bazı faktörler, prebiyotikler ve bağışıklık sistemini etkileyen maddeler nedeniyle alerji oranını azaltır. Özellikle mamaların içirdiği inek sütü proteinleriyle olan teması azaltır. Daha uygun bir barsak florası oluşmasını sağlar. Hayatın ilk aylarında mide asidi düşük ve barsak geçirgenliği yüksektir bu nedenle birçok büyük moleküllü maddenin barsaklardan kana geçerek oluşturduğu alerjik duyarlanmayı anne sütü gibi uygun bir besin vererek azaltabiliriz.


»   Meningokok Aşısı

Yaklaşık 7 yıldır dünyanın birçok ülkesin uygulanan Meningokok bakterisine karşı aşılama ülkemizde de başlandı. Meningokok bakterisi özellikle menejit enfeksiyonunun en önemli etkenidir. Ülkemizdeki menenjit vakalarını çoğu meningokok kaynaklıdır. Menenjitin dışında çok ağır seyreden meningokoksemi denen sepsis ve şok tablosuna da yol açabilir. Bakteriyemi dediğimiz ateşli durumlarda yapabilir. Ayrıca toplumda bir çok insan bu bakteriyi hasta olmadan boğazında taşımaktadır. (Toplumun %10-20’i taşıyıçılık mevcuttur.)


»   Çocuklarda Araba Güvenliği

 Son günlerde hastalarımızdan 2 kişinin küçük çaplı trafik kazası geçirdiğini öğrendim. Neyseki kimseye ciddi  bir  şey olmadı. Bu durum bize çocuklarımız için araba güvenliği konusuna çok dikkat etmemiz gerektiği hatırlatmaktadır. Ülkemizde bu konu çok ihmal edilmektedir ve bu nedenle birçok bebek ve çocuk ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.  


 

6523 Sk. 32/A Blok Kat:1 D:104 Park Yaşam Ticaret Merkezi Mavişehir / Karşıyaka / İzmir

Tel : 0 232 381 46 46      Fax : 0 232 364 46 53    GSM : 0 532 645 78 22    Mail : t.akil@yahoo.com.tr

Sitede yayınlanan makalelerin tamamı yada bir kısmı izinsiz kopyalanamaz, yalnızca referans göstermek koşulu ile yayınlanabilir.