PARK YAŞAM OFFICE MAVİŞEHİR 'DEKİ YENİ ADRESİMİZE TAŞINDIK..    
 
Yeniliklerden haberdar olmak için mailinizi bırakın.

 

  
 

Merak Edilenler

 Bebek ne sıklıkta emzirilmelidir?

Bu sorunun en doğru cevabı ”her istediğinde emzirilmelidir” olacaktır. Ancak genede yarım saat gibi abartılı olarak kısa ya da 7-8 saat uzun aralıklı emzirme önerilmez. Günde 8-12 emzirme uygun olacaktır.

Emzirme süresi ne kadar olmalıdır?

Kesin bir süre vermek yanlış olabilir, çok güçlü emen çocuklar birkaç dakikada doyacak kadar emerken bazı bebeklerde bu süre 30 dk’dan uzun olabilir.

Bebekler yalnız aç olduklarında mı emmek ister? Ya da bebeğim çok emmek istiyor acaba doymuyor mu?

Bebeklerde çok güçlü bir emme içgüdüsü vardır. Emzirme yalnızca bebeklerin beslenmesini sağlamaz, aynı zamanda onları rahatlatır, sakinleştirir, anne kucağında güven içinde olma duygusu verir, susuzluğunu giderir, oral tatmin sağlar. Bu nedenle bebekler aç olmasalar bile emmek isteyebilirler.

Acaba sütüm yeterli mi?

Emzirme esnasında süt görülmediği için miktarı da bilinemez, bebeğin yeterli miktarda emdiğini anlamak için bazı subjektif yöntemler kulanılabilir;

●Bol idrar yapma (bezinin hep dolu olması yada günde en az 6 kez idrar yapma),
●Günde 3-4 kez sarı renkli dışkılama,
●Emzirme sonrası göğüslerde gerginliğin kaybolması,
●Yutma sesinin duyulması.

Objektif olarak ise;

●5-10. günde doğduğu kiloya gelmesi,
●Günde 15 – 30 gr kilo artışı (ilk 3 ay için)
oluyorsa bebeğiniz yeterli emiyor demektir.

Eğer bebeğimiz az idrar yapıyorsa, sürekli ağlıyor ve devamlı emmek istiyorsa, sürekli uyuyorsa, yeşil, kahverengi yada siyah renkli dışkılaması oluyorsa (ilk günlerin dışında), göğüsleriniz hep boş yada sürekli gergin ve meme başında ağrı varsa sütünüz yetmiyor olabilir.

İlk 4-6 ayda anne sütü alan bebeklere su verilmeli midir?

Eğer anne sütü yeterli ise su verilmesine gerek yoktur. Anne sütünde bebeğin ihtiyacı kadar su bulunmaktadır. Anne sütü yetersiz ise yine su değil uygun formül mama verilmelidir.

 

Anne sütü nasıl saklanır?

Öncelikle anne sütü steril saklama poşetleri yada kaplarına sağılmalıdır.

●24-48 saat içinde tüketilecek ise buzdolabının orta bölümünde (üst raflarda) tutulabilir.
●Buzdolabı buzluğunda 3 ay,
●Derin dondurucuda 6 ay saklanabilir.

Anne sütü ne kadar süre ile verilmelidir?

Anne sütü yeterli ise İlk 6 ay yalnız anne sütü verilmeli, ek besinlere başlandıktan sonra da anne sütüne devam edilmelidir.

Bebeğin bulunduğu odanın ısısı kaç olmalıdır?

Kış aylarında 22-24 C
Yaz aylarında 26-27 C olabilir.

Klima kullanılabilir mi?

24 C altında çalıştırmamak ve doğrudan bebeğin üzerine üflemeyecek şekilde klima kullanılabilir. Özellikle İzmir gibi sıcak ve nemli bölgelerde yazın klima kullanılması önerilir.

Bebeğimizi nasıl yıkayabiliriz?

Özellikle kızlarda idrar yolu enfeksiyonu arttırması nedeniyle normal küvette yıkamamalıyız fileli küvet kullanmalıyız.
Haftada en fazla 2 kez şampuan kullanmalıyız, ancak her gün şampuan kullanılmadan duş aldırılabilir.
Banyo suyu 32-36 C olmalıdır.

Kanguru ile taşınması zararlı mıdır?

3. aydan sonra kullanılabilir, kanguruda çok zaman geçirilmemelidir. Özellikle kızlarda kakanın vaginal bölgeye temasını arttırdığı için idrar yolu enfeksiyonunu kolaylaştırabilir. Kakalıyken kanguruda taşınmamalıdır. Kazalara dikkat edilmelidir çünkü bebek önümüzde olduğu için üzerine düşebiliriz

Yürüteç neden önerilmez?

Bebeklerin normal bir gelişim süreci vardır. Baş kontrolü-destekli oturma-desteksiz oturma- emekleme-yerden kalkma-sıralama ve yürüme şeklinde. Yürüteç kullanıldığı zaman bu gelişim süreci engellenmiş olur. Üstelik yürüteçle yürüme sırasındaki kazalarda ciddi baş ve karın travmaları olabilir, bacak kaslarının gelişimi yavaşlar, daha geç yürümeye yol açar v.s.. özetle bebeklerimiz için zararlı olabilir.

 

Arabada bebeklerimiz nasıl oturmalı ve hangi koltuklar kullanılmalıdır?

● Bebekler 9 kg olana ve 1 yaşına kadar bebek koltuğunda (ana kucağı) arabanın arka tarafına bakacak şekilde oturtulmalıdır.

● 9 – 18,5 kg (yada 1-4 yaş) arasındaki çocuklar için hareketli çocuk koltukları kullanılmalı, otomobil koltuğunun yönü otomobilin önüne doğru dönük olmalıdır. Otomobil koltuğu başı yanlardan desteklemelidir.

● 4-8 yaşındaki (28-30 kg kadar olan çocuklar için) henüz emniyet kemeri kullanmaya hazır olmayan çocuklar için destek koltukları kullanılmalıdır.

●30 kg üstünde olan çocuklar emniyet kemeri kullanabilir.

Çocukların arabada güvenli seyahat etmesi için nelere dikkat edilmelidir?

● Güvenlik kurallarına uygun koltuk kullanılmalıdır.

● En önemli nokta koltukların uygun şekilde monte edilmesidir. Kemerler ve tokalarının en uygun şekilde takılmış olması gerekir, üretici firma talimatı dikkatle okunmalıdır.

● Mümkünse izofiks ve daha gelişmiş bebek-çocuk araba güvenliği sistemleri tercih edilmelidir.

● Araba içindeki her şey sabit hale getirilmelidir.

● En güvenli yer arka koltuğun ortası olarak bulunmuştur. 12 yaş altındaki tüm çocuklar arka koltuğa oturtulmalıdır.

● Hava yastıkları bebekler için zararlı olabilir. Bebek mutlaka ön koltuğa oturtulmak zorunda ise airbag kapatılmalıdır.

● TABİKİ TRAFİK KURALLARINA UYMAK ZORUNDASINIZ. ARTIK BİR BEBEĞİNİZ VAR, SADECE KENDİNİZDEN SORUMLU DEĞİLSİNİZ. ARABADA BEBEĞİNİZ OLMASA BİLE DİKKATLİ OLMALISINIZ. BEBEĞİNİZİN SİZE İHTİYACI OLDUĞUNU UNUTMAMALISINIZ.

Bebeğin odası ne zaman ayrılmalıdır?

6. ayda ayrılmalıdır. Bu dönemden sonra bebek anne- babayla aynı odada yatmaya kanıksadığı için bebeğin odasını ayırmak zor ve bebek için stres verici olabilir. Ancak bebeğin sağlık durumu, evdeki koşullar, kardeş sayısı, ısınma gibi durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebeğin göz rengi ne zaman belli olur?

Doğum sonrası gözleri genellikle mavi-gri bir renktedir. 6. aya kadar kalıcı rengini alır ancak nadiren 9. ayı bulabilir.

 

6523 Sk. 32/A Blok Kat:1 D:104 Park Yaşam Ticaret Merkezi Mavişehir / Karşıyaka / İzmir

Tel : 0 232 381 46 46      Fax : 0 232 364 46 53    GSM : 0 532 645 78 22    Mail : t.akil@yahoo.com.tr

Sitede yayınlanan makalelerin tamamı yada bir kısmı izinsiz kopyalanamaz, yalnızca referans göstermek koşulu ile yayınlanabilir.